Weird Wild Web

12.12.2008  

Internetin ihmeellinen maailma on täynnä yllätyksiä, ja kaikkein tavallisimmatkin osoitteet saattavat tuoda ruudulle jotain ihan muuta. 

Tekemisen puutteesta kärsivät Tylkkärin toimittajat ovat haravoineet kyberavaruudesta odottamattomia outouksia ja esittelevät nyt löydöksiään lukijoille.
Mukana ei ole yhtään pornosivua. Pahoittelemme, jos joku odotti niitä tässä näkevänsä.

ENSIMMÄINEN tapaus: TYL – Turun Ylioppilaslehti.

Omaan napaan on helppo tuijottaa, koska se on aina lähellä. Tylkkärin lukijat tietävät lehtensä olevan varsinaissuomalaisen akateemisuuden järkkymätön instituutio, joten ei liene kohtuutonta olettaa, että osoitteesta www.tyl.fi löytyisi Tylkkärin uskomattoman hienot kotisivut.

Paitsi että ei löydy. Tampereen Yliopiston Laulajat ehtivät ensin. Tällainen syö miestä. Pitikö sen olla kaikista maailman ihmisistä juuri tamperelaisten, juuri noiden hitaiden hämäläisten. No, nyt ainakin tiedämme, että kyseinen kuoro harjoittelee tiistaisin klo 17.45–21.00.

TOINEN tapaus: SPL – Suomen Palloliitto

Jalkapallo on maailman suosituin urheilulaji, joten ei liene kohtuutonta olettaa, että kuningaslajin kotimaisen liiton sivut löytyisivät lyhenteen mukaisesti osoitteesta www.spl.fi.

Paitsi että ei löydy. Osoitteeseen on haudattu koira jos toinekin, sillä kotisivuilla jyrää piskiporukka. Tarkemmin sanottuna kyseessä sivusto kuuluu Saksanpaimenkoiraliitolle. Minusta tässä olisi nyt haukut paikallaan.

KOLMAS keissi: OPM – Opetusministeriö (tai oma pullo mukaan, toim. huom.).

Ministeriöt ovat Suomessakin ihan kohtuullisen kokoisia lafkoja, joten ei liene kohtuutonta olettaa, että Opetusministeriön kotisivut löytyisivät lyhenteen mukaisesti osoitteesta www.opm.fi.

Paitsi että ei löydy. Eikä sieltä löydy edes ohjeita bilettäjien nestetasapainon säilyttämiseen, vaan OPM Kalastustarvike Oy:n verkkosaitti. Hyvä tietää siltä varalta, jos vaikka tarvitsisi katiskaa…

NELJÄS tapaus: JYP ja KalPa – kiekkojoukkueille käy kalpaten.

Keski-Suomen ja Savon kiekkoylpeydet ovat tällä hetkellä kovassa kurssissa lajin SM-liigassa. Kun joukkueiden nimetkin ovat noin outoja, niin ei liene kohtuutonta olettaa, että lätkätiimien kotisivut löytyisivät lyhenteiden mukaisesti osoitteista www.jyp.fi ja www.kalpa.fi.

Paitsi että eivät löydy. Jyväskyläiseltä liigajohtajalta saa ilmaista vetoapua Järvenpään Yrityspalvelu Oy ja KalPan menestyksellä ratsastaa (rummun päristystä, kiitos) helsinkiläisten seurakuntien nuorisotyön nettisivut. Pääkaupunkiseudun sudeettisavolaiset ovat toki tunnettu joukkio, mutta tämä asiayhteys yllätti jo toimittajankin.

LARI VESANDER

Julkaistu alunperin Turun ylioppilaslehden numerossa 18/2008 (12.12.2008)

Tulosta tai välitä kirjanmerkki eteenpäin.
  • Print
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Kommentit