Sarjakuvien ei tarvitse kumartaa kuvia

13.11.2009  

pet_uusi

Petteri Oja.

Linnankadulla Dynamon vieressä katse osuu näyteikkunaan, joka on täynnä sarjakuvia. Tapaan sisällä Underground Ullakon omistajan Petteri Ojan. Hän on mies Zum Teufel -kustantamon takana. Se keskittyy lähinnä sarjakuviin, mutta julkaisee myös musiikkiäänitteitä ja kirjoja.

Zum Teufel -kustantamon tuotteita ei vaivaa turha kainous. Esimerkiksi Jyrki Nissisen Auttajahai ei kuvia kumarra. Ojalta kysyttäessä mies toteaakin, ettei kustantamolta kertakaikkiaan ilmesty tavaraa mitä hän itse ei allekirjoita.
”En julkaise mitään mistä en itse tykkää”, Oja sanoo.
Yksi Zum Teufelin julkaisuista on Pertti ”Veltto” Virtasen Tahdon vuodelta 2006. Virtanen on Ojalle tuttu kustannusalan ulkopuolelta, kun hän toimi vuoden tämän eduskunta-avustajana.
”Poliittinen agenda ei ollut peruste avustajantyölle, tunsin Velton entuudestaan ja hän on hyvä tyyppi”, Oja korostaa.
Oja oli fanittanut Velttoa jo tämän muusikkoajoilta asti.
Avustajantyö jätti liian vähän aikaa sarjakuville, joista on Ojalle tullut harrastuksen lisäksi leipätyö.
Underground Ullakon hän perusti Linnankadulle pari vuotta sitten.
”Kustantamisen aloitin lähes neljä vuotta sitten.”
Tämän syyskuun alusta  Zum Teufelin sarjakuva-albumit alettiin julkaista yhteistyössä Arktisen Banaanin kanssa. Oja pitää yhteistyöstä huolimatta langat edelleen omissa käsissään.
”Julkaisupäätökset teen minä”, Oja toteaa.

Turun Sarjakuvakerhon varapuheenjohtajana toimiva Oja kertoo, että kerhon suunnitelmat Turun kulttuuripääkaupunkivuodelle ovat pitkällä. On hauskaa ja yllättävääkin, että kulttuuripääkaupunki vaikuttaa antavan tilaa muullekin kuin korkeakulttuurille.

Teksti:Eva-Liisa Raekallio
Kuva: Maija Kurki

Turun Sarjakuvakerhon
Necrocomicon-festivaali
Klubin Kolossa 14.11.

Tulosta tai välitä kirjanmerkki eteenpäin.
  • Print
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Kommentit