Osallistu Aviisin pakinakisaan!
16.10.2009
SEKSIÄ TIHKUVA KILPAILU ETSII PAKINATAIVAALLE UUTTA TÄHTEÄ

Pervoa, suorastaan, kyllä...
“Jos itsekritiikki ei pääse tärvelemään julkisuuden kipeyttä, mitään hätää ei ole”, opastaa Seppo “Bisquit” Ahti nuoria sanaseppoja ja -sirkkoja.
Ahti voitti Ylioppilaslehden pakinakilpailun vuonna 1966. Nyt hän valitsee pakinataivaalle tuoreen tähden. Konkaripakinoitsija toimii päätuomarina ylioppilaslehti Aviisin suuressa, astetta seksikkäämmässä pakinakilpailussa. Teema on ikuinen, mutta aina yhtä kiinnostava: seksi.
“Litinä ja läiske ovat tervetulleita, mutta ne ovat ainoastaan yksi tapa käsittää tehtävänanto. Tuoreet mielleyhtymät, villi verbaalinen ilottelu ja pelkät hyvät jutut ovat suotavia”, päätoimittaja Seppo Honkanen sanoo.
Parhaat seksihurjastelijat saavat maineen, kunnian ja kunniakirjan lisäksi rahapalkinnon.
“Maksamme voittajalle hyvästä seksistä 301 euroa”, Honkanen lupaa.
Päätuomari Ahti ei kannusta, mutta houkuttelee blogikansaa tarttumaan näppäimistöön.
“Kannustaminen on etymologialtaan hieman ongelmallinen sana. Alun perinhän se tarkoitti sitä, että ratsuun yritettiin saada lisää vauhtia hakkaamalla hevosen kyljet verille saappaisiin kiinnitetyillä terävillä metalliulokkeilla.”
Kilpailu käynnistyi torstaina 15. lokakuuta ja jatkuu tasan kuukauden. Kuka tahansa voi osallistua ikään, sukupuoleen ja seksuaalisiin kokemuksiin katsomatta. Pakinoiden ohjeellinen pituus on 2 500 merkkiä.
ASTETTA SEKSIKKÄÄMMÄT KILPAILUSÄÄNNÖT
- Aiheena on seksi. Sen voi ymmärtää tiukasti tai varsin väljästi.
- Kisa käynnistyy 15. lokakuuta ja päättyy 15. marraskuuta.
- Kilpailutöiden pituus on noin 2 500 merkkiä.
- Ensimmäinen palkinto 301 e.
- Toinen palkinto 202 e.
- Kolmas palkinto 103 e.
- Lisäksi raati jakaa kunniamainintoja.
- Toimitus suorittaa pakinoiden esikarsinnan. Kisan parhaimmisto toimitetaan päätuomari Seppo Ahdille anonyymissa muodossa.
- Kilpailuun voi halutessaan osallistua myös nimimerkillä, jolloin kirjoittajan todellinen henkilöllisyys jää ainoastaan toimituksen tietoon.
- Kilpailu on avoin kaikille, paitsi Aviisin toimitukselle ja Seppo Ahdille.
- Aviisilla on oikeus julkaista kilpailutyöt lehdessä ja verkkosivuilla.
- Lähetä pakinasi otsikolla
PAKINAKISA osoitteeseen
aviisi@uta.fi tai postitse
Aviisi / Pakinakisa,
Kauppakatu 10, 33210 Tampere.




Kommentit