Yliopistolle uusi opintojohtosääntö
05.05.2010
Elokuun alussa Turun yliopistolle astuu voimaan uusi opintojohtosääntö, joka pitää sisällään muun muassa opiskelijoiden passiivirekisterin käyttöönoton. Syynä opintojohtosäännön uudistamiseen on yliopiston oikeudellisen aseman muutos sekä kauppakorkeakoulun liittyminen Turun yliopistoon.
Opiskelija joutuu passiivirekisteriin jos opintojen aloittamisesta on yli kymmenen vuotta tai jos opiskelija ilmoittautuu poissaolevaksi tai jättää kolmena vuonna ilmoittautumatta läsnä olevaksi. Passiivirekisterissä ei voi edistää opintojansa tai kuulua ylioppilaskuntaan. Rekisteristä pääsee pois tekemällä HOPS:n joka osoittaa opiskelijan pyrkivän valmistumiseen. Ennen rekisteriin joutumista opiskelijalle tarjotaan mahdollisuutta opintojen ohjaukseen
”Jos passiivirekisteriä katsoo valmistumiseen kannustavana, se on hyvä juttu, mutta sen voi nähdä rangaistuksenakin”, toteaa Turun yliopiston ylioppilaskunnan koulutuspoliittinen sihteeri Tomi Nyström.
Uuden opintojohtosäännön myötä opiskelijalle avautuu myös mahdollisuus muiden korkeakoulutasoisten opintojen hyväksi lukeminen kolmeenkymmeneen opintopisteeseen saakka.
teksti: Heikki Isotalo




Kommentit