Moi. Miten pääsis maisteriksi ilman et pää hajoais ja rahat loppuis?
Yks tälläne Virtane vaa
Kirjallisuuden ainejärjestöjen Ennen/jälkeen-kirjoituskilpailu keräsi osallistujia ympäri Suomen.
The process of Cultural Shock starts off right from the first days of your arrival to the foreign country you will be living in.
Opiskelijoiden ja henkilöstön yhteisen keskustelutilaisuuden anti kiteytyi kahteen kysymykseen: mistä yliopisto saa rahaa ja kuinka se pitäisi käyttää?
Olen perin kyllästynyt tinnitukseen, joka pyrkii ärsyttämällä opettamaan minulle, miten olla nainen.
August Pyölniittu laski planeettojen välisiä etäisyyksiä ja suunnitteli ikiliikkujaa kolmekymmentä vuotta.
Stereotypiat hallitsevat syömishäiriökeskustelua.
Katariina Kyrölä teki kansainvälisesti ensimmäisen lihavuutta ja sen mediaesityksiä käsittelevän väitöskirjan, joka tarttuu useaan eri genreen ja mediaan.
Tuomari Nurmio löysi tangosta uuden musiikillisen kodin.
Yliopistoa pitää markkinoida, mutta sen ei tarvitse olla ristiriidassa kriittisen keskustelun kanssa, sanoo viestintäjohtaja Maija Palonheimo.