Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY) nuiji järjestäytymiskokouksessaan torstai-iltana urakalla uusia luottamushenkilöitä kaudelle 2016-17.
”Olemme pahoillamme, että olemme aiheuttaneet mielipahaa. Asiakkailta ei ole tullut palautetta, joten tästä ei varmaan koitunut suurta vahinkoa brändillemme.”
Hullu ei nykyisin enää ole hullu, vaan mielenterveyspotilas. Mustia miehiä ei saa kategorisesti nimittää laiskoiksi.
Vuosien 2007 ja 2008 koulusurmat pysäyttivät koko Suomen. Luoteja paenneet puhuivat hiljaisista ja älykkäistä, omissa oloissaan viihtyneistä tappajista. Aselakeja tiukennettiin.
Oman valmistumiseni jälkeen poliitikot ovat hoputtaneet yhä ponnekkaammin uusia opiskelijoita ja nuoria. Opintoaikoja on rajattu nopeamman valmistumisen toivossa.
Kaikki ovat kännissä koko ajan. Suomalaisilla on tuntunut aina olevan jonkinlainen alkoholiongelma.
Suomalaiset ovat maailman kolmanneksi ahkerimpia rahapelaajia. Pelaamisen syntinen leima alkaa vähitellen hälvetä, mutta samalla riskipelaajiksi luonnehditaan jo puolta miljoonaa kansalaista.
Suomen ensimmäisen room escape -pelejä tarjoava yritys perustettiin puolitoista vuotta sitten. Tämän jälkeen vastaavia on perustettu ympäri maata.
Mittavat elokuvasarjat joutuvat kirjoittamaan omaa perintöään uudelleen jatkuvasti. Sellaisen työtaakan äärellä uudistuminen ei ole helppoa.
”Ei mitään.”
Maahanmuuttopolitiikka jakaa ruotsalaisten mielipiteitä. Tapasimme ruotsidemokraatin, johon edes omat veljet eivät suostu pitämään yhteyttä.